WKRÓTCE ZAKOŃCZYMY OCZYSZCZALNIĘ ŚCIEKÓW W HALINOWIE

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Długiej Kościelnej, prowadzona przez konsorcjum firm T4B EKOTECHNOLOGIE (lider) i T4B coraz bliżej końca.

– Na kontrakcie trwają ostatnie prace montażowe, sprawdzenia i wdrażanie systemu zdalnej informacji, sterowania i obsługi „SCADA” pozwalającego na pełny dozór funkcjonowania oczyszczalni ścieków z poziomu centralnej dyspozytorni. Prowadzimy ostatnie testy i rozruchy cząstkowe urządzeń technologicznych ze sprawdzeniami ich działania w układzie automatycznego sterowania w pełnych funkcjonalnych ciągach technologicznych.

Od uruchomienia na początku maja zmodernizowanej pompowni głównej i zaszczepieniu osadem biologicznie czynnym trzech nowych reaktorów rozpoczęliśmy z sukcesem prace nad zwiększeniem efektywności biologicznej tych reaktorów, co umożliwiło decyzję o stopniowym wyłączaniu  z pracy reaktorów „starych” z aktualnie stopniowym  opróżnianiem jednego z nich, w celu poddania go remontowi i gruntownej technologicznej modernizacji. Do modernizacji pozostały dwa zadania związane z obiektami, których nie można było wcześniej wyłączyć z pracy, by utrzymać ciągłość pracy oczyszczalni. Jednym z nich  był przewidziany do remontu oraz doposażenia technologicznego zbiornik podczyszczania mechanicznego ścieków dowożonych. Aktualnie trwają prace w zakresie robót budowlano-remontowych.  „Dojrzewa” nowy strop żelbetowy zbiornika. Pozostanie do montażu wyposażenie technologiczne z kratą hakową, piaskownikiem, adsorberem, uzupełniającymi instalacjami technologicznymi i elektrycznymi oraz rozruch. W tym czasie nastąpi remont i modernizacja wyposażenia technologicznego dwóch istniejących reaktorów biologicznych.

Trwają też końcowe prace porządkowe obiektów przed oddaniem ich do rozruchu i zgłoszeniem do użytkowania, w tym włączanie i sprawdzanie kolejnych urządzeń do systemu sterowania i nadzoru „SCADA”, prowadzenie prób pełnej obsługi oczyszczalni ścieków z pomieszczenia dyspozytorni, w oparciu o wyświetlane informacji dotyczące pracy poszczególnych elementów technologicznych i efektów biologiczo-chemicznych procesów oczyszczania.

Rozpoczęliśmy również ogólne porządkowanie terenu inwestycji, niweletę terenu, profilowanie skarp i nasypów, wysiew trawy. Przed nami  wstępną pielęgnacja kilku hektarów trawników i wykonanie projektowanych nasadzeń drzew i krzewów.

Przed nami również  ważne dla zakończenia kontraktu, sporządzanie dokumentacji powykonawczej (w tym wykonana już inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza) jako podstawa wystąpienia przez Zamawiającego i właściciela obiektu do nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie. Ostateczny przegląd dokonywany przez przedstawicieli Powiatowego Nadzoru Budowlanego będzie poprzedzony kontrolami uprzednimi dokonywanymi przez SANEPID i Państwową Straż Pożarną  – relacjonuje Mirosław Matusik, Kierownik Kontraktu spółki T4B EKOTECHNOLOGIE.

Do góry